2 Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii PLASTER

2 Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii

25-28 maja 2011, CSW w Toruniu

ARTYŚCI / TEORETYCY:
Władysław Pluta (PL), Ed Fella (USA), David Crowley (UK) Jacek Mrowczyk (PL) Martin Majoor (NL), AntonKoovit (EST), Barbara Wais (A), Marcel Bencik (SK) i inni

PRZESTRZEŃ:
/ Wystawa na tarasie CSW
/ Przestrzeń na 3 piętrze CSW
/ Niecka na parterze CSW

2 Edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii PLASTER to wydarzenie ukazujące typografię i plakat jako dziedziny sztuki bardzo aktywnie podążające za nowoczesną technologią, przełamujące stereotypy i obowiązujące konwencje,  a z drugiej strony – odwołujące się do  nieprzemijających wartości związanych z tradycją.

Festiwal stawia sobie za cel podkreślanie wielkiego znaczenia, jakie projektowanie graficzne wywiera na kształt wpółczesnej kultury wizualnej i tym samym –  naszego otoczenia. Nie ma żadnej definicji, która określa, na czym polega dobry, nowoczesny projekt. PLASTER, jako wydarzenie kulturalne i intelektualne, wskazuje jedynie drogę do zapoznania się z pewną estetyką i filozofią charakterystyczną dla współczesnej grafiki projektowej.

PLASTER to kombinacja słów PLAKAT i POSTER. Słowo PLASTER w języku polskim oznacza coś tymczasowego, pasek materiału, który nalepiamy i po jakimś czasie zrywamy, czyli element, który działa doraźnie, podobnie jak plakat. Doraźność plakatu przełamywana jest właśnie dzięki wydarzeniom takim jak festiwal. PLAKAT z kolei opiera się na współbrzmieniu dwóch jak najbardziej równoważnych elementów –   ilustracji i liternictwa. Dlatego podczas festiwalu, obok wystaw i prelekcji związanych z plakatem, odbędą się także warsztaty typograficzne, których zadaniem przede wszystkim będzie rozszerzenie zakresu postrzegania klasycznej typografii.

Festiwalowi towarzyszyć będą 4-dniowe warsztaty projektowania graficznego, prowadzone przez znakomitych europejskich designerów, a także specjalnie przygotowane  na potrzeby festiwalu wystawy – w tym prezentacja prac wybitnego holenderskiego projektanta Martina Majoora na tarasie CSW, wystawa Władysława Pluty – wybitnego polskiego plakacisty, znanego z precyzji typograficznej, oraz oryginalna ekspozycja projektów Eda Felli, amerykańskiego designera i kaligrafa.

Dodatkowym wydarzeniem odbywającym się w ramach PLASTRA będzie międzynarodowa konferencja dotycząca obalania mitów w projektowaniu graficznym. W konferencji udział wezmą artyści oraz teoretycy sztuki z Polski i Europy m.in. David Crowley, Przemysław Dębowski, Marcin Giżycki, Martin Majoor, Agata Szydłowska, Jacek Mrowczyk, Ewa Satalecka, Andrzej Szczerski.

Festiwalowi towarzyszyć będą prelekcje, wykłady, pokazy filmów i koncert multimedialny.

Warsztaty Typograficzne w ramach 2 edycji Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii PLASTER

W ramach drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii Plaster, który odbędzie się w CSW w Toruniu w dniach 25-28.05.2011, zapraszamy na 3 spotkania warsztatowe wokół nowoczesnej typografii. Prowadzący – Barbara Wais (A), Anon Koovit (EST) i Martin Majoor (NL) – nawiążą podczas swoich sesji do idei przewodniej konferencji festiwalowej, która w tym roku brzmi: Obalanie mitów w projektowaniu graficznym.

Warsztaty przeznaczone są dla osób zajmujących się zawodowo projektowaniem graficznym, studentów, oraz absolwentów wyższych uczelni artystycznych. Wymagana jest podstawowa wiedza z zakresu typografii, zasad kompozycji, a także znajomość angielskiego w stopniu komunikatywnym – warsztaty prowadzone będą w języku angielskim.

UWAGA! Obowiązują zapisy! Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: eduakcje@csw.torun.pl do dnia 15 maja 2011.

Opłata za cykl z wybranym artystą: 30 zł
Wszystkie spotkania odbywać się będą w Pokoju z kuchnią w toruńskim CSW

Udział w konferencji jest bezpłatny!

Program festiwalu

KURATOR / KOORDYNATOR:
Krzysztof Białowicz / Anna Jankojć

źródło informacji: http://designitpoland.com/959/miedzynarodowy-festiwal-plakatu-i-typografii.html